معرفی 10 آسانسور معروف دنیا

بیلانگ (Bailong)، چین
 
 
این آسانسور شیشه‌ای درون صخره‌ای بزرگ و در ناحیه وولینگ یوآن (Wulingyuan) ساخته شده است. گفته می‌شود این وسیله با ارتفاعی معادل ۳۳۰ متر بلندترین و سنگین‌ترین آسانسور خارجی جهان می‌باشد. ساخت این آسانسور در اکتبر ۱۹۹۹ آغاز و در سال ۲۰۰۰ درهایش به روی عموم باز شد.
 
 
 
برج آسمان، نیوزلند
 
 
برج آسمان برجی دیدنی در شهر اکلند (Auckland) می‌باشد که می‌توان از فراز آن همه شهر را دید. محلی که برای این کار در نظر گرفته شده در ارتفاع ۶۱۰ پایی قرار گرفته و منظره‌ای نفس‌گیر را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد. آسانسور نیمه شیشه‌ای این برج ظرف مدت ۴۰ ثانیه مسافران را به این سکو می‌رساند. کف این آسانسور نیز شیشه‌ای بوده و با این سرعت بالا به نظر می‌آید که زمین به سرعت از شما دور شده و در هنگام پایین آمدن با سرعت سرگیجه آوری به شما نزدیک می‌شود.
 
 
 
فالکیرک (Falkirk)، اسکاتلند
 
 
بالابر چرخشی است که قایق‌ها را جا به جا می‌کند و بین دو کانال یونیون و کلاید ارتباط برقرار کرده است. فاصله بین این دو کانال ۲۴ متر، چیزی معادل یک ساختمان ۸ طبقه می‌باشد. تصور کنید شما در قایق هستید ولی در عین حال در آسانسور هم می‌باشید قطعا پدیده جالبی به حساب می‌آید. این بالابر در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد.
 
 
 
آکوادام (Aquadom)، آلمان
 
 
این آسانسور که در هتل رادیسون بلو و در شهر برلین واقع شده ۲۵ متر ارتفاع دارد و در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. در اصل این آسانسور از یک اکواریوم از جنس شیشه آکریلیک و یک جایگاه شفاف حمل مسافر در درون آن تشکیل شده است.
 
 
 
نمای آسمان (Skyview)، اریکسون گلوب، سوئد
 
 
اریکسون گلوب که در شهر استکهلم واقع شده در حال حاضر بزرگ‌ترین ساختمان نیم کره مانند جهان می‌باشد که از قطری معادل ۱۱۰ متر و ارتفاعی برابر با ۸۵ متر برخوردار است. این ساختمان برای نمایش‌ها، برگزاری مسابقات هاکی روی یخ و نیز اجرای کنسرت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در قسمت خارجی این نیم‌کره آسانسور شیشه‌ای به نام نمای آسمان قرار گرفته است که مسیری انحنادار را تا قسمت فوقانی این نیم‌کره طی می‌کند و از سمت دیگر باز می‌گردد. این سفر که ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد به مسافران فرصت می‌دهد تا از چشم‌اندازهای دیدنی شهر استکهلم لذت ببرند.
 
 
 
طاق دروازه (The Gateway Arch)، آمریکا
 
 
این اثر ۱۱۲ متری در سنت لوئیس در ایالت میزوری قرار گرفته است. این بنای دیدنی که از فولاد ضدزنگ ساخته شده به شکل یک قوس یا کمان است و بزرگ‌ترین بنای دیدنی ساخت بشر در کشور آمریکا می‌باشد. همچنین عنوان بزرگ‌ترین قوس ساخته شده در جهان نیز از آن این سازه می‌باشد. برای صعود به بلندترین نقطه این قوس ترامواهایی درهر یک از پایه‌های این کمان وجود دارد. هر ترن شامل ۸ کوپه تخم مرغی شکل است که هریک گنجایش ۵ مسافر را دارند. سفر به بالاترین نقطه این کمان ۴ دقیقه طول می‌کشد.
 
 
 
برج ایفل، فرانسه
 
 
برای رسیدن به بالاترین نقطه این برج ابتدا باید خود را از زمین به اولین سطح برسانید. آسانسوری که شما را به این سطح می‌رساند شبیه به آسانسورهای معمولی که به طور عمودی بالا می‌روند نیست. این آسانسور در پایه‌های برج ایفل و به شکل مورب و قطری حرکت می‌کند. پس از رسیدن به سطح اول آسانسور دیگری که از نوع معمول است شما را به بالاترین نقطه برج می‌رساند که از آنجا می‌توانید منظره شگفت‌انگیز از شهر پاریس را مشاهده کنید
 
 
 
آسانسور لاسردا (Lacerada)، برزیل
 
 
این آسانسور رابط بین بخش جدید و قدیمی شهر سالوادور می‌باشد و روزانه این امکان را برای دست‌کم ۳۰۰.۰۰۰ نفر فراهم می‌کند تا با مبلغی ناچیز از این سواری لذت ببرند. این سواری ۳۸ ثانیه طول کشیده و در این مدت آسانسور به ارتفاع ۷۲ متری می‌رسد.
 
 
 
تایپه ۱۰۱، تایوان
 
 
 
آسانسورهای دو عرشه‌ای این آسمان‌خراش که مرکز تجاری تایپه است در سال ۲۰۰۴ رکورد جدیدی را در سرعت به ثبت رساندند، آن‌هم با سرعتی معادل ۱۶.۸۳ متر در هر ثانیه. آسانسورهای تایپه ۱۰۱ بازدید کنندگان را از طبقه پنجم تا طبقه ۸۹ و ظرف مدت ۳۷ ثانیه جابه جا می‌کنند.
/ 0 نظر / 249 بازدید