ابر سازه های دنیای عمران و ساختمان

2- دیوار چین (Great Wall of China): مقیاس و طول بزرگ این دیوار آن را لایق ورود به این فهرست می کند و با طول بیش از 7000 کیلومتر بزرگترین دیوار تدافعی جهان محسوب       می شود، اگر چه ادعا می شود که این بنای تاریخی تنها سازه ی انسانی است که با چشم غیر مسلح از فضا قابل رویت است ولی بسیاری از فضانوردان آن را به صورت یک رودخانه می بینند.

 

3- برج سی ان (CN Tower): برج سی ان واقع در تورنتو کانادا با ارتعاع 33/553 متر.انجمن مهندسین آمریکا این بنا را یکی از عجایب هفتگانه جهان مدرن نامیده اند.کاربرد اصلی آن به عنوان آنتن رادیویی می باشد.

 

4- استادیوم ملی پکن (China’s Bird’s Nest) یکی از سازه های شناخته شده در عصر حاضر است که به صورت لانه پرنده درست شده و دارای سازه های فولادی بیش از هر سازه ی دیگری در جهان است.

 

5- دلتاورکز هلند (Delta Works): ساخته شده در چند فاز مختلف بین سال های 1950 و 2010 است. دلتا ورکز یکی از پروژه های در حال اجرا است که شامل مجموعه ای از سد، دروازه، دایک و موانع موج های طوفانی می باشد و کاربرد این پروژه به منظور محافطت از خط ساحلی هلند است و در لیست عجایب هفتگانه جهان مدرن نیز قرار دارد.

 

6- کانال پاناما (Panama Canal):  به مدت طولانی اعجازی در مهندسی در نظر گرفته شده است. برای اولین بار چارلز پنجم (امپراطور روم) و پادشاه اسپانیا به طول 77 کیلومتر و به منظوراتصال اقیانوس اطلس به اقیانوس آرام احداث شده است. این کانال در سال 1914 تکمیل شد و یکی از بنادر شلوغ جهان است.

 

7- پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge):  این پل واقع در سانفرانسیسکو رابط شمال این شهر به جنوب کالیفرنیا ، یکی از ساختارهای نمونه در جهان است و توسط طراح معروف لئون مویسیف طراحی شده است. این پل 2737 متر طول دارد و استفاده از نظریه انحراف، آن را در مقابل بارها و نیروهای بیرونی انعطاف پذیر کرده است.

 

8- میلائو ویاداکت (Millau Viaduct):  میلائو بلندترین پل در کل اروپا واقع در فرانسه است و در بعضی نقاط ارتفاع آن به برج ایفل می رسد و از روی رود تارن گذر می کند و در بالاترین نقطه ارتفاع آن به 343 متر می رسد.

 

9-برج های پتروناس (Petronas Tower): برج های پتروناس واقع در کوالامپور مالزی با ارتفاع 452 متر بلند ترین برج دوقلو در جهان و نماد این شهر می باشد. بیشتر ساختمان این ارتفاعات برج ها از فولاد است ولی به دلیل هزینه بر بودن از بتن استفاده شده و آن را به بلندترین سازه بتنی تبدیل کرده است.

 

10- برج العرب (Burj AL-Arab): اگر چه نه جزو بلندترین ساختمان جهان و نه جزو گرانترین هتل ها در جهان است ولی بی شک یکی از اعجازهای مهندسی عصر حاضر واقع در شهر دبی کشور عمارت است و یکی از نماد های این شهر با ارتفاع 321 متر محسوب می شود.

/ 9 نظر / 615 بازدید
فرزانه

سلام، خداقوت من دنبال فایل پی دی اف یا ورد این جزه میگردم مصالح و فناوری های نوین در صنعت ساختمان - دکتر حمید شریعت رضوی کجا میتونم پیداش کنم؟

فرزانه

سلام، خداقوت من دنبال فایل پی دی اف یا ورد این جزه میگردم مصالح و فناوری های نوین در صنعت ساختمان - دکتر حمید شریعت رضوی کجا میتونم پیداش کنم؟

توتان صنعت

باسلام مطالب بسیار آموزنده و تصاویر بسیار زیبا بود.

jafar

با عرض سلام و خسته نباشید ممنون میشم مارو لینک کنید و در صورت امکان و تمایل با هم در سایت سیویل فا همکاری کنیم با تشکر

jafar

با عرض سلام و خسته نباشید ممنون میشم مارو لینک کنید و در صورت امکان و تمایل با هم در سایت سیویل فا همکاری کنیم با تشکر

پژواک

فکر میکنید با توجه به عرض کم دیوار چین، از فضا قابل رویت باشد؟